top of page

5 sprawdzonych metod na optymalizację i lokalne pozycjonowanie SEO

Jak dentyści mogą optymalizować swoje miejscowe wyniki w wyszukiwarkach


"Lokalne SEO umożliwia skuteczną promocję usług i produktów Twojej firmy w miejscowościach, w których jesteś obecny." - 3Art

Grafika na temat SEO i pozycjonowania lokalnego

W końcu otworzyłeś swój własny gabinet, uruchomiłeś zupełnie nową stronę internetową, a twój zespół jest gotowy do działania, a fotele stomatologiczne tylko czekają, aby przyjąć pierwszych pacjentów. To naprawdę ekscytujący czas! Jesteś nowym dentystą w naszym mieście, który wnosi coś wyjątkowego do społeczności, a wiesz, że ta społeczność zasługuje na nowatorskie spojrzenie na stomatologię. Do tej pory włożyłeś wiele wysiłku, aby zadbać o wszystko, ale jakoś pacjenci się nie zjawiają. Może nawet nie wiedzą jeszcze, że istniejesz! Postanawiasz sprawdzić w Google - gdzie Ciebie znajdą? Która strona wyszukiwania?


Oczywiście nie ma magicznego guzika, który wystarczy wcisnąć, aby Twoja strona Internetowa lub wpis wskoczyły na sam szczyt wyników wyszukiwania w Google. Reklamy mogą Tobie pomóc się zbliżyć do celu, ale nie ma gwarancji, jeśli chodzi o algorytmy Google. Więc jeśli chcemy chociażby spróbować wejść do tej doświadczonej gigantycznej korporacji, musimy zagrać zgodnie z jej zasadami.


Na szczęście mamy pewną wiedzę na temat tych zasad oraz tego, co działa dla dentystów, jeśli chodzi o poprawę lokalnego SEO.


Czy wiesz, co to jest lokalne pozycjonowanie SEO?


Na ogólnym poziomie lokalne pozycjonowanie SEO to sposób, w jaki firmy mogą udoskonalić swoje lokalne katalogi biznesowe, by stworzyć spójną, odpowiednią i przyjazną obecność w Internecie. W praktyce lokalne SEO ma na celu uzyskanie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Google oferuje firmom lokalne wirtualne wizytówki online zwane Google Moja Firma.


Być może zauważyłeś te lokalne wizytówki online, nawet nie zdając sobie sprawy, czym są. Niektórzy nazywają to „Google 3-Pack” znany również jako „Lokalny 3-pak” lub po prostu „3-pak”, odnosi się do widocznej funkcji wyszukiwania lokalnego na stronach wyników wyszukiwania Google (SERP). Jest powszechnie kojarzony z wyszukiwaniami firm lokalnych i stanowi istotny element strategii optymalizacji wyszukiwarek lokalnych (SEO). Te trzy wyniki wyszukiwania pojawiają się na obszarze mapy Google (lub Safari, Bing itp.) i pokazują lokalne firmy znajdujące się w pobliżu, które odpowiadają Twoim kryteriom wyszukiwania. Oto lepsza wizualizacja:


Dlaczego lokalne SEO ma duże znaczenie dla dentystów?


To proste: zobacz, jak wpływają na wyniki wyszukiwania i w jakiej kolejności się pojawiają. Na samej górze są reklamy, które zajmują przynajmniej trzy (czasem cztery) miejsca w wynikach wyszukiwania, zanim dotrzesz do wyników lokalnych. (Jeżeli kiedykolwiek był czas, aby podkreślić, jak ważne są reklamy, to jest właśnie ten moment).


Następnie pojawiają się wyniki lokalne – sekcja mapy. Dla każdej firmy obsługującej lokalną społeczność (w przeciwieństwie do działających na poziomie krajowym lub globalnym) ta część wyszukiwarki jest kluczowa dla konkurencji. Obecnie około 60% wszystkich wyszukiwań odbywa się na urządzeniach mobilnych, a około jedna trzecia tych mobilnych wyszukiwań ma lokalny charakter. Oznacza to, że ludzie w Twojej społeczności głównie korzystają ze swoich smartfonów i szukają natychmiastowych, bliskich i wiarygodnych wyników. Jeśli te osoby szukają „dentysty w pobliżu” (co roku ich liczba rośnie, według danych Google Trend), to koniecznie zadbaj o to, aby Twoja praktyka się tam pojawiła.


"Być widocznym lokalnie to klucz do sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu." – Specjalista SEO

Kroki optymalizacji lokalnego rankingu:


1. Utwórz i zoptymalizuj wizytówkę w Google Moja Firma


Utwórz i ulepsz swoją wizytówkę w Google Moja Firma (GMB), aby uzupełnić swoją istniejącą witrynę, nadając jej publiczną tożsamość, która jest wstępem do nowych potencjalnych pacjentów. Tutaj mogą zobaczyć Twój adres, numer telefonu, zdjęcia, recenzje i więcej, jeszcze przed odwiedzeniem Twojej strony internetowej. Czy zastępuje to Twoją stronę internetową? Nie. Czy pomaga przyciągnąć odpowiedni ruch na Twoją stronę? Zdecydowanie tak.


Tworzenie lub zgłaszanie się do wizytówki GMB jest dość proste i darmowe. Niezależnie od tego, czy Twoja praktyka już ma wpis do ewidencji, czy nie, możesz go utworzyć lub zgłosić, postępując zgodnie z dokładnym przewodnikiem Google, który jest dostępny tutaj. W obu przypadkach będziesz musiał zweryfikować swój adres poprzez telefon i/lub e-mail, dlatego też, gdy oczekujesz na zweryfikowanie wpisu przez Google, możesz w międzyczasie pracować nad jego optymalizacją.


Pierwszym krokiem jest dodanie podstawowych informacji (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres URL witryny itp.) do swojego wpisu w Google Moja Firma, a potem dalsza optymalizacja profilu, dodając wszystkie istotne dane, które pomogą Google nie tylko zidentyfikować Twoją firmę, ale także ułatwią potencjalnym pacjentom skontaktowanie się z Twoją praktyką. Google stara się dostarczyć użytkownikom trafne wyniki wyszukiwania, więc im większą pomoc im w tym zapewnisz, tym lepiej. Pomyśl o tym, jak o swoim profilu w mediach społecznościowych – będziesz chciał dodać takie elementy jak:


Zdjęcia i filmy: Pozwolą one pokazać Twoje oblicze i przestrzeń jeszcze przed tym, jak pacjenci odwiedzą Twoją stronę, co pozwala opowiedzieć historię już od pierwszego kontaktu. Według Google - „firmy, które dołączają zdjęcia do swoich profili firm, otrzymują o 42% więcej pytań o wskazówki dojazdu na Mapach Google i o 35% więcej kliknięć prowadzących do ich witryn niż firmy, które tego nie robią”.


Specjalne godziny pracy: Pamiętaj, że zawsze warto aktualizować nasze normalne godziny pracy w GMB. Ale warto też skorzystać z narzędzia "Specjalne godziny pracy", które powiadomią pacjentów, czy firma jest zamknięta z powodu świąt, wydarzeń specjalnych lub sytuacji awaryjnych.


Link do wizyty: Teraz możesz dodać bezpośredni link do planowania online w naszym profilu GMB, dzięki czemu pacjenci mogą łatwo i wygodnie umówić się na wizytę.


Posty lokalne: Podobnie jak na mediach społecznościowych, możemy teraz korzystać z funkcji postów lokalnych, aby angażować naszych odbiorców i informować ich o naszych ofertach, wydarzeniach, usługach lub zmianach w praktyce. Tutaj możemy zamieścić linki, obrazy i tekst, podobnie jak na innych platformach społecznościowych, ale bez możliwości polubień i komentarzy.


Usługi: Ta funkcja umożliwia nam szybkie udostępnienie informacji na temat naszych usług stomatologicznych. Możemy nawet dołączyć krótki opis i informacje dotyczące cen.


Opis firmy: Podobnie jak w sekcji "Informacje" na Facebooku, mamy tutaj okazję dać naszym pacjentom przedsmak tego, czym nasza praktyka się zajmuje. Możemy również umieścić kilka głównych słów kluczowych, aby łatwiej nas znaleźć!


Atrybuty specjalne: Dotyczą szczegółowych informacji, takich jak dostępność dla wózków inwalidzkich, środki ostrożności związane z COVID-19 oraz dostępne języki w gabinecie. Teraz możemy także wyróżnić firmy należące do osób czarnoskórych i prowadzone przez kobiety. Dla dostawców usług medycznych Google wprowadziło nawet miejsce, w którym możemy wyróżnić akceptowane ubezpieczenia.


2. Zarządzaj opiniami pacjentów i należycie na nie odpowiadaj


Jeden z najważniejszych obszarów, który często jest pomijany przez dentystów, to zbieranie i odpowiadanie na opinie pacjentów w naszym profilu GMB. Czy nie uważasz, że warto poświęcić trochę czasu na proaktywne zgromadzenie pozytywnych opinii? Oto kilka statystyk, które mogą Ciebie przekonać:

  • 91%: odsetek konsumentów twierdzących, że pozytywne opinie zwiększają prawdopodobieństwo skorzystania z usług danej firmy.

  • 82%: odsetek konsumentów czytających opinie online o lokalnych firmach.

  • 13 minut i 45 sekund: czas, jaki przeciętny konsument poświęca na czytanie opinii przed podjęciem decyzji.

  • 76%: odsetek konsumentów ufa opinii online tak samo jak rekomendacjom rodziny i przyjaciół.


Nieważne, czy stosujemy system zarządzania recepcją, czy korzystamy z narzędzi do generowania opinii, prośby o opinie od pacjentów przynoszą długoterminowy zwrot z inwestycji. To nie tylko wpływa na nasze lokalne wyniki w wyszukiwarkach, ale również pomaga innym potencjalnym pacjentom zobaczyć, jak niesamowici jesteśmy, bez konieczności słownego przekazu. A jak widać po danych, to działa.


WSKAZÓWKA: Nie pytaj wszystkich pacjentów naraz o opinie, ponieważ gwałtowny wzrost liczby opinii na naszym profilu GMB może wzbudzić podejrzenia w Google. Oczywiście nie ma jednej magicznej liczby, ale z doświadczenia wiemy, że najlepiej jest regularnie pytać małe grupy pacjentów przez określony czas (np. 5-10 osób co tydzień przez 6-12 miesięcy). Prośba o opinie nowych pacjentów po ich pierwszej wizycie również pomaga rozproszyć wątpliwości, ponieważ wizyty nowych pacjentów są naturalnie rozłożone w czasie, a ludzie chętniej wystawiają pozytywne opinie zaraz po pozytywnym kontakcie z naszą firmą.


W drugiej części naszej strategii skupiamy się na autentycznym reagowaniu na recenzje – zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij, ponieważ istnieje ogromny potencjał do budowania reputacji Twojej marki poprzez komunikację z pacjentami pod recenzjami na Twoim profilu Google Moja Firma.


Odpowiadając na pozytywne recenzje, możesz potwierdzić pozytywne doświadczenia pacjentów i wyrazić wdzięczność za możliwość pracy z nimi. Ta ludzka forma oddania (innymi słowy, po prostu bycie sobą) jest odbierana jako autentyczna przez osoby, które właśnie zapoznały się z Tobą i Twoją praktyką.


W przypadku negatywnych recenzji może być trochę trudniej. Wydaje się bardziej osobiste i atakujące wobec Twojej firmy, Twojego zespołu i Ciebie. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że negatywna recenzja nie oznacza końca Twojej praktyki. Wręcz przeciwnie, to doskonała okazja do budowania pozytywnej reputacji marki, odpowiadając z wdziękiem, szczerością i szybkością. Głównym celem powinno być szybkie rozładowanie napięcia i przeniesienie dyskusji poza obszar publiczny, jeśli to możliwe. Wskazane jest przestrzeganie kilku prostych zasad podczas odpowiadania na negatywne recenzje:


TAK: Daj sobie 24 godziny na odpowiedź. Emocje są gorące, a pierwsza reakcja może okazać się szkodliwa w dłuższej perspektywie, jeśli pozwolisz sobie na publiczną jnp. cyniczną reakcję na negatywną opinię.


NIE: Wchodź w spór. To kuszące, wiem – zostawili nieprawdziwe komentarze, naruszyły Twoje dobre imię, twierdząc, że zaszkodziłeś im lub nieodpowiednio ich traktowałeś. Jednak jak powiedziałem, spory z pacjentami poprzez recenzje (lub media społecznościowe) mogą wywołać negatywne wrażenie, jakbyś był agresywny, niegrzeczny lub zbyt odczuwający urazę. To nie jest wizerunek, o którego chcesz, aby Twoja marka była znana. Pamiętaj, że potencjalni pacjenci przeglądają te recenzje – wraz z Twoimi odpowiedziami – aby zdecydować, czy chcą korzystać z Twoich usług. Niepochlebne nastawienie do negatywnych recenzentów może właśnie przeciwnie wpływać na ich decyzje.


TAK: Przenieś dyskusję poza obszar publiczny. Zrozum ich obawy, wykaż empatię wobec ich negatywnego doświadczenia i zakończ odpowiedź, zachęcając ich do omówienia problemu bezpośrednio z Tobą (lub kierownikiem praktyki) przez telefon lub spotkanie. To nie tylko uniknie eskalacji sytuacji publicznie, ale także dodaje człowieczeństwa Twojej reakcji i daje szansę na osobiste rozwiązanie konfliktu, co często przynosi lepsze rezultaty i ma większy wpływ na pacjentów.


3. Zgłoś i potwierdź inne lokalne wizytówki online


W skład dobrze przemyślanej lokalnej strategii SEO wchodzi zajęcie jak największej liczby "miejsc" online, gdzie firma może być widoczna w lokalnych katalogach. Niektóre z nich są oczywiste, takie jak Panorama Firm, Znany Lekarz, Facebook czy Bing. Inne, takie jak Amazon Alexa, Yelp, Wspaniałe Firmy, Favore i wiele innych, mogą wydawać się mniej popularne. Niemniej jednak, wszystkie są ważne.


Te dodatkowe wpisy pomagają w poprawie lokalnego rankingu w wyszukiwarkach, umożliwiając Google uzyskanie dodatkowych informacji i weryfikację danych Twojego profilu GMB, co jednocześnie buduje wiarygodność Twojej marki. Każdy wpis, niezależnie od tego, czy wydaje się Tobie znaczący czy nie, stanowi dodatkowy punkt weryfikacji dla Google i dla pacjentów.


Istnieje wiele katalogów biznesowych, gdzie można dodać informacje o swojej praktyce, aby wspierać wiarygodne i spójne dane w Internecie. Kilka głównych katalogów, które mają duży wpływ na lokalne wyniki wyszukiwania SEO, to:

  • Google My Business

  • Bing Places

  • Facebook Business Page

  • Yahoo

  • Yelp

4. Przygotuj swoje profile w mediach społecznościowych - z uwagą i pozytywnym wydźwiękiem


Twoje profile w mediach społecznościowych mają duże znaczenie dla sukcesu Twojego biznesu online. Są nie tylko swojego rodzaju wirtualnymi katalogami, ale także wpływają na lokalne wyniki w wyszukiwarkach. Facebook, Instagram, LinkedIn czy nawet TikTok to doskonałe narzędzia, które umożliwią Ci udostępnianie informacji o firmie, nawiązywanie kontaktów z pacjentami oraz budowanie mocnego wizerunku i reputacji marki. Przedstaw swoją historię - śmiało!


Nasz specjalista od mediów społecznościowych posiada kilka cennych wskazówek dotyczących aktualizowania i optymalizacji profili. To informacje, które warto zapamiętać. Naprawdę.


5. Wykorzystuj lokalne słowa kluczowe i tagi na Twojej stronie


Silna strona internetowa to fundament udanej strategii SEO dla lokalnego biznesu. Jeśli chcesz, aby Google wiedział, że jesteś stomatologiem z Gdańska, Olsztyna czy Wrocławia, musisz to jasno pokazać na swojej witrynie. Upewnij się, że Twój adres widnieje na każdej stronie, a tytuły i opisy SEO są dostosowane do danej lokalizacji i zawierają kluczowe słowa. Treść na stronie powinna być przyjazna dla ludzi, a nie tylko dla wyszukiwarek. Przygotowaliśmy artykuł, w którym opisujemy, jak opowiedzieć skuteczną historię na stronie internetowej. Znajdziesz tam wiele inspirujących pomysłów na tworzenie treści.


Podsumowując


Lokalne SEO, podobnie jak wiele innych strategii marketingowych, wymaga cierpliwości i myślenia perspektywicznego. Drobne kroki podejmowane teraz mają ogromne znaczenie w przyszłości, dlatego warto uwzględnić lokalne SEO w ogólnej strategii marketingowej. Dzięki temu Twoja praktyka medyczna będzie mieć łatwiejsze zadanie w starciu z konkurencją w lokalnej społeczności.


Wiemy, że konfiguracja i utrzymanie wszystkiego na najwyższym poziomie może być trudne, a zmiany w algorytmach Google potrafią wprowadzić zamieszanie. Ale możesz być spokojny, potrafimy doradzić. Daj nam znać, jak możemy Tobie pomóc!

Comments


Chcesz więcej treści od zespołu 3Art?

Dołącz do naszego NIECHCIANEGO MAILA (jest fajniejszy niż się wydaje, obiecujemy).

Dziękuję za zaufanie!

bottom of page