top of page

WIOSENNE PORZĄDKI W SOCIAL MEDIACH

6 PRAKTYCZNYCH KROKÓW, ABY WYGLĄDAĆ JAK NAJBARDZIEJ ATRAKCYJNIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH


fot. Jacek Litwin

Twoje profile w mediach społecznościowych - w 2023 roku bardziej niż kiedykolwiek - często są pierwszym wrażeniem potencjalnych klientów, pacjentów, relacji partnerskich lub nawet zatrudnienia. Jest to miejsce Twoich osobistych rekomendacji. Tutaj pokazujesz kim jesteś i co robisz. Tutaj będzie sprawdzana Twoja przeszłość... ludzie kochają scrollować. Nie martw się, nic im nie umknie. Jeśli im się spodobasz w mediach społecznościowych, część z nich będzie chciała wiedzieć więcej o Twojej praktyce. I to jest moment, aby zaprosić ich na Twoją stronę www.


Oto 6 kroków, które możesz podjąć w przyszłym tygodniu, aby zrobić lifting swoich mediów społecznościowych i powiększyć grono fanów Twojej praktyki.


1. WYKONAJ PRACĘ ZAKULISOWĄ

Odpowiedz na poniższe pytania z jak największą starannością. Nie śpiesz się, aby w rezultacie skutecznie rozpocząć swoje postanowienia dotyczące mediów społecznościowych.


Z CZEGO CHCESZ BYĆ ZNANY/ZNANA?


Czy Twoim celem jest pozycjonowanie się jako mentor dla młodszego pokolenia, a może jesteś intelektualnym liderem w swojej specjalizacji i chcesz się dzielić wiedzą, czy chciałbyś być spostrzegany jako praktyka przyjazna rodzinie, czy po prostu chcesz być bardziej widoczny w mediach społecznościowych?


NA JAKICH PLATFORMACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH CHCESZ SIĘ SKUPIĆ?


Nie da się być wszędzie i za wszelką cenę. Grozi to wypaleniem. I nie masz wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, aby publikować na każdej platformie w sposób, jaki każda platforma chce być traktowana. Wybierz tylko te media społecznościowe, na których najbardziej się angażujesz i czerpiesz z nich najwięcej przyjemności. Tam wlewaj swoją energię i przyciągaj fanów.


JAKI PROBLEM PRÓBUJESZ ROZWIĄZAĆ?


Klucz do lepszych zasięgów - masz być pomocny/pomocna. Codziennie pomagasz swoim pacjentom, współpracownikom, partnerom biznesowym. To nie tylko piękna praktyka życiowa, ale także bezcenna taktyka biznesowa. Niech to działa jak lupa, przez którą publikujesz. Zastanów się jakie problemy możesz rozwiązać i jak zamierzasz to zrobić? Krótko mówiąc - masz coś dać, a nie zabierać... np. mój czas.


2. STWÓRZ SWOJĄ IDEALNĄ PERSONĘ KLIENTA


Czym więcej rozmawiasz z ludźmi, tym bardziej stajesz się znany/znana.


Idealna persona klienta, to osoba do której zwracasz się w mediach społecznościowych. Nawiąż z nią rozmowę. Może to być młoda czterolatka, dżentelmen z pokolenia wyżu demograficznego, nastolatkowie z zamożnego liceum, czy zapracowana starsza kobieta, która uczy tańca na Uniwersytecie III wieku.


Wiedza o tym z kim rozmawiasz da Ci wgląd w problemy, o których możesz porozmawiać, problemy, które możesz rozwiązać i atuty, które możesz podkreślić. A wszystko to prowadzi do tego, jak możesz być odpowiedzą, której szukają.


Pokażę Ci przykład: Wchodzisz na media społecznościowe i przewijasz, przewijasz i natrafiasz na zdjęcie szczęśliwego, uśmiechniętego pacjenta, który rozmawia ze szczęśliwym i uśmiechniętym dentystą. Podpis brzmi: "Nie możemy doczekać się spotkania, zadzwoń i umów się na wizytę już dziś". Co myślisz? Jest super, radośni, wydają się przyjaźni i chcą, abyś zadzwonił. Na zdjęciu gabinet wygląda fajnie i to wszystko.


Ten sam scenariusz, ale podpis brzmi: "Wychodzisz z pracy o 17:00 i pędzisz, aby odebrać dzieci ze szkoły i ścigasz się z czasem, aby zdążyć do dentysty przed zamknięciem? Jesteśmy z Tobą. Mamy dostępne sobotnie spotkania dla zapracowanych rodzin i chętnie służymy Twojej rodzinie. Kliknij ten link, aby wybrać najlepszy termin spotkania i szybko powrócić do weekendu!"


Jeśli byłbym np. zapracowaną mamą, to na pewno ta druga wersja by do mnie przemówiła, bo trafiła w mój ból (brak czasu w tygodniu), który został rozwiązany (wizyty w sobotę), a nawet ta wersja dała mi trochę nadziei (nadal mogę cieszyć się weekendem). A dokładnie mam na myśli tę praktykę. Chcę być ich przyjacielem. Kliknę i umówię się na wizytę i może zostawię tam moje dzieci na resztę weekendu. I to jest kwintesencja.


„Nie próbuj być wszystkim dla wszystkich, znajdź swoich ludzi i zacznij rozwiązywać ich problemy”. – Jacek Litwin

3. ZAKTUALIZUJ SWOJĄ BIOGRAFIĘ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH, ABY BYŁA OSOBISTA I PROFESJONALNA


Bio ma być osobiste, przyciągające (przyjazne), ale bądź jednocześnie profesjonalny. Twoja biografia powinna być lekka i nie musi być czytana jak CV. Puste miejsce lub mieszanka emotikonów nie pomaga. Jasno określ kim jesteś, napisz swoje Imię i Nazwisko lub nazwę firmy. Dzięki tej jednej linijce możesz za darmo się zareklamować. Jasno określ kim jesteś i szybko wyjaśnij co robisz w opisowy przystępny sposób.


Na przykład:

3Art - Cyfrowi twórcy udanych marek

- biografia nastawiona na "dlaczego"

Inspirować ludzi, aby potrafili znaleźć w sobie motywację do tego, żeby poczuli, że mogą więcej.

- biografia nastawiona na "jak i co"

Architekci i twórcy tworzący udane marki za pomocą niestandardowego marketingu cyfrowego, aby dobrze opowiedzieć Twoją historię.


SZYBKI, ZGRYŹLIWY, ZROZUMIAŁY, WCIĄGAJĄCY


4. KOORDYNUJ I UPRASZCZAJ SWOJE PROFILE


Jeśli nadal używasz swojego zdjęcia z lat studiów, to teraz je zmień na aktualne. Chyba, że jeszcze studiujesz. Teraz konkrety. Dobre zdjęcie profilowe, to po prostu zdjęcie tylko Ciebie. Bez rozpraszającego tła, bez rozpraszającego pierwszego planu, bez partnerów, bez zwierząt, bez dzieci. Po za tym powinieneś/powinnaś się uśmiechać i nie nosić okularów przeciwsłonecznych.


Ludzie muszą widzieć Twoje oczy i białe zęby. Powinno to być raczej zbliżone ujęcie.


5. WYBIERZ DOBRZE KATEGORIE TEMATYCZNE TWOICH POSTÓW I PUBLIKUJ JE KONSEKWENTNIE


Pokażę teraz Tobie jak możesz to zrobić sam/sama. Zbierz zespół i przeprowadź burzę mózgu. Wybierz 3-5 kategorii, o których chcesz publikować i zadbaj o to, aby Twoje treści znalazły się w tych kategoriach. Twoje kategorie powinny być zarówno specyficzne dla Twojej branży, jak i dodawać Twojej marce osobowość.


Na przykład:

Jesteś podróżującym mówcą stomatologicznym, może emerytowanym, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Powiedzmy, że koncentrujesz się na szkoleniu praktyk, aby właściwie rozwijały swoje zespoły.


Twoje kategorie to porady przywódcze i stomatologiczne. Teraz możesz dać im odpocząć i napisać poradę o podróżowaniu, o równowadze miedzy życiem zawodowym, a prywatnym. Może masz hobby. Zdradź swoją weekendową pasję, którą jest żeglarstwo albo malarstwo.


Tworzenie kategorii to Twoja mapa publikacji. Jeśli utkniesz, to pomoże Tobie kreatywnie myśleć, aby zainteresować Twoją marką. Jeśli nauczyłeś się czegoś od swojego instruktora żeglarstwa, co dotyczy dobrego prowadzenia treningu, podziel się tym. Jeśli postanowiłeś przez weekend wyłączyć, odłączyć się od Internetu, zrobić sobie detoks internetowy, aby być z rodziną i zdałeś sobie sprawę, że w poniedziałek byłeś efektywniejszy... podziel się tym.


Wybierając kategorie, pamiętaj, aby od czasu do czasu dodać takie, które podkreślają Twoje usługi, recenzje (opinie) i ciekawostki. Twoi odbiorcy docenią to kim jesteś i co robisz, bo Twoja historia jest tego warta.


6. UPORZĄDKUJ SWOJE KANAŁY


Wiosenne porządki polegają na pozbyciu się chaosu na Twoich mediach społecznościowych. Wyrzuć wszystko co nie dodaje wartości do Twojego życia.


- Usuń spam lub niejasne wiadomości, które mogłeś/mogłaś opublikować


- Wypisz się z nieaktywnych grup na FB


- Przestań obserwować niepowiązane konta


- Przejrzyj swoje albumy, najciekawsze momenty, przypięte posty, oznaczone blogi, może już ich nie ma. Ludzie przeglądający Twój profil powinni zobaczyć posty, które pasują do przekazu, jaki chcesz, aby zobaczyli.


Media społecznościowe to świetne miejsce do dzielenia się swoim życiem osobistym, jeśli taki jest Twój cel, to świetnie.


Ale jeśli odpowiedź na tych kilka pierwszych pytań jest głębsza, nadszedł czas, aby zwiększyć zaangażowanie i prezentację w mediach społecznościowych, aby zbudować swój biznes, markę i wpływ na społeczność.


Poniżej znajduje się przydatna elegancka lista kontrolna, która zapewni Tobie łatwy lifting Twoich mediów społecznościowych, na zasadzie odhaczania.


 

Pobierz Listę Kontrolną Wiosennych Porządków


Lista Wiosenne
.pdf
Download PDF • 2.58MB

Zaczniemy również wysyłać Tobie comiesięczne e-maile. Nie martw się, nie udostępnimy Twoich danych i możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

 

Weź miotłę, mop i trochę środków czyszczących i do roboty.


Jeśli media społecznościowe są bolesnym punktem dla Twojej firmy lub Twojej praktyki, wiosna 2023 to idealna pora, aby je przyśpieszyć. Zapytaj mnie jak.

Commenti


Chcesz więcej treści od zespołu 3Art?

Dołącz do naszego NIECHCIANEGO MAILA (jest fajniejszy niż się wydaje, obiecujemy).

Dziękuję za zaufanie!

bottom of page