top of page

Jak Twoja organizacja non-profit może sfinansować nową witrynę?
Zacznę od typowego scenariusza. Po dokładnych rozważaniach i wielu wewnętrznych dyskusjach Twoja organizacja non-profit zdecydowała, że nadszedł czas, aby rozpocząć tworzenie nowej strony internetowej. To ekscytująca decyzja, która może pomóc Twojej organizacji non-profit, zwiększyć zaangażowanie osób popierających Twoją misję. Jednak nie odkryję tu nic nowego, od tej chwili dla Ciebie zaczyna się rzeczywistość. Wszedłeś/weszłaś do wielkiego sklepu z tysiącami półek i zaczynasz robić zakupy.


Jak zamierzasz sfinansować ten projekt?


Strony internetowe są drogie. Oczywiście istnieje wiele firm i cenników, które mogą Ciebie przyprawić albo o zawrót głowy, albo spowodują, że zaczniesz szukać rozwiązania jak zdobyć to finansowanie. Zapewne najpierw pomyślisz, że firma przesadza z tym cennikiem, ale uwierz mi, że te witryny kosztują znacznie więcej, niż myślisz.

Idąc według naszego scenariusza, kolejny krok to spotkanie z projektantem stron. Od niego usłyszysz wszystkie uzasadnienia, dlaczego potrzeba tyle czasu, aby zrobić to dobrze. Dopiero wtedy uświadomisz sobie, ile pracy wymaga strona internetowa (Ciebie), a ile mnie… znacznie więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Ale ostatecznie potrzebujesz świetnej strony internetowej, która zawiera wiele informacji i jest pomocna Twojej organizacji non-profit.


Jeśli możesz sobie pozwolić na stworzenie nowej strony internetowej z już zabezpieczonymi środkami, to świetnie! Przestań czytać ten artykuł i zacznij kontaktować się z firmami zajmującymi się projektowaniem stron internetowych. Ale jeśli sfinansowanie nowej witryny będzie dla Twojej organizacji non-profit nieco trudniejsze, mam nadzieję, że niektóre z poniższych pomysłów okażą się pomocne.


Zanim przejdę do szczegółów, w jaki sposób pozyskać fundusze, warto omówić, jak skutecznie kształtować zapotrzebowanie na nową witrynę internetową.


Jak rozmawiać o potrzebie nowej witryny internetowej?


Bez względu na powód, dla którego chcesz zebrać fundusze na swój projekt strony Internetowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał/musiała wyjaśnić innym (mniej entuzjastycznie nastawionym osobom niż Ty), dlaczego potrzebujesz nowej witryny. W takim przypadku pomocne może być sformułowanie rozmowy z uwzględnieniem poniższych wskazówek.


 1. Nowa witryna internetowa to inwestycja, a nie wydatek.

 2. Nowa witryna internetowa może działać dla Ciebie w każdej sekundzie... 24 godziny na dobę.

 3. Nowa witryna internetowa może poprawić wydajność.

 4. Informacje o witrynie są bardzo ważne dla potencjalnych darczyńców.

 5. Podaj konkretne powody.


1. Nowa witryna internetowa to inwestycja, a nie wydatek


Wiele osób, które nie są przekonane, jeśli chodzi o wartość nowej witryny internetowej, uzna to za wydatek. Spróbuj zdefiniować nową witrynę jako inwestycję w organizację non-profit. Skoncentruj się na stronie internetowej jako narzędziu do budowania potencjału, które pomoże Twojej organizacji non-profit skuteczniej wypełniać jej misję.

Aby utwierdzić sceptyków w przekonaniu, że jest to inwestycja, rozwiń dowolny argument z poniższych, który Twoim zdaniem będzie najbardziej atrakcyjny dla Twoich odbiorców:


 • Strona internetowa może pomóc zebrać więcej pieniędzy i dość szybko się zwrócić

 • Strona internetowa może pomóc w nawiązaniu kontaktu z nowymi darczyńcami

 • Strona internetowa może pomóc w rekrutacji większej liczby wolontariuszy

 • Witryna internetowa może pomóc zdobyć większe uznanie za pracę, którą już wykonujemy

 • Witryna internetowa może pomóc w ustanowieniu autorytetu w naszej dziedzinie i wyróżnić się jako lider


2. Nowa witryna internetowa może działać dla Ciebie w każdej sekundzie


Ważne jest, aby wzmacniać ideę, że strona internetowa może działać na rzecz Twojej misji w każdej sekundzie, każdego dnia. Nie śpi. Nie potrzebuje długich przerw na obiad. I może obsługiwać jednocześnie setki osób.


Jeśli umieścisz w witrynie informacje mające na celu edukowanie osób zainteresowanych, Twoja strona internetowa może zawsze tę wiedzę rozpowszechniać, o każdej porze dnia i nocy. Dzięki temu zaoszczędzasz czas, a Twój „cichy pomocnik” bezustannie opowiada o Twojej organizacji. Może się to wydawać mało przekonywujące, ale jest to bardzo ważne.


3. Nowa witryna internetowa może poprawić wydajność


W organizacjach we wszystkich branżach często wydaje się, że w ciągu dnia nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystko co trzeba. Jest to szczególnie zauważalne w świecie organizacji non-profit.


Skoncentrowanie się na sposobach, jak witryna internetowa może poprawić wydajność w organizacji, może pomóc w udowodnieniu zalet nowej witryny internetowej. Dzięki nowej stronie internetowej możesz zautomatyzować wiele kluczowych czasochłonnych procesów, w tym między innymi:


 • Zarządzanie darczyńcami, w tym przyjmowanie płatności, przechwytywanie informacji o darczyńcach, wysyłanie podziękowań i proszenie o dalsze wsparcie


 • Zarządzanie wolontariuszami, w tym rejestracja wolontariuszy, przekazywanie informacji o wydarzeniach, przypominanie wolontariuszom o nadchodzących wydarzeniach i prośba o dalsze zaangażowaniePonadto pomocne może być podkreślenie faktu, że nowe systemy zarządzania treścią (CMS), z których korzystają administratorzy do prowadzenia strony internetowej, są obecnie znacznie bardziej niezawodne. Nowoczesny system CMS może znacznie ułatwić aktualizowanie strony internetowej, pozwalając na robienie innych rzeczy.


4. Informacje o witrynie są bardzo ważne dla potencjalnych darczyńców


Dostarczenie konkretnych statystyk dotyczących zachowań darczyńców może być bardzo skutecznym sposobem obiektywnego poparcia Twoich twierdzeń, że nowa witryna będzie korzystna dla Twojej organizacji non-profit. Zachęcam do łączenia i dopasowywania poniższych informacji do swoich potrzeb, aby przyciągnąć uwagę odbiorców.


Badanie dotyczące różnych czynników, które wpływają na indywidualnych darczyńców, pokazują, że wśród osób, które szukają informacji online, 71% przed udzieleniem pomocy, szuka informacji na temat „skuteczności” organizacji non-profit. Chociaż idea „skuteczności” jest subiektywna i niejasna, przestarzała witryna z pewnością nie pomaga w wyrażeniu poczucia, że Twoja organizacja non-profit jest skuteczna.


To samo badanie wykazało, że fundacje ufają informacjom, od „samej organizacji non-profit” o wiele bardziej niż jakimkolwiek innym źródłom informacji. 80% uczestniczących fundacji stwierdziło, że zaufałoby faktycznej organizacji non-profit, że dostarczy o sobie prawdziwe informacje, których szukają. Natomiast kolejnym najbardziej zaufanym źródłem informacji była „organizacja non-profit zajmująca się informacją / oceną” (np. ngo.pl), a 53% uczestniczących fundacji wymieniło je jako zaufane źródło. Twoja witryna to świetna okazja, aby dać osobom poszukującym informacje, których szukają.


Badanie dotyczące sposobów interakcji młodych ludzi (w wieku 20-35 lat) z organizacjami non-profit wykazało, że 71% respondentów woli szukać informacji o organizacji non-profit za pomocą wyszukiwarki internetowej. 62% stwierdziło, że woli komunikację e-mailową od organizacji non-profit. W związku z tym ważne jest, aby Twoja witryna była zoptymalizowana pod kątem widoczności w wynikach wyszukiwania.


To samo badanie wykazało, że młodzi ludzie, którzy przekazują darowizny online, wolą robić to bezpośrednio w witrynie internetowej organizacji, a nie za pośrednictwem usługi innej firmy. 49% młodych ludzi, którzy przekazali darowizny, zrobiło to online za pośrednictwem strony internetowej organizacji, podczas gdy tylko 17% przekazało darowizny za pośrednictwem strony internetowej innej firmy. Ponadto 58% stwierdziło, że woli przekazywać darowizny za pośrednictwem rzeczywistej witryny internetowej organizacji, podczas gdy tylko 21% preferuje witrynę darowizn online.


5. Podaj konkretne powody


Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy nie dorastali w technologii internetowej, ma trudności z wyobrażeniem sobie wymiernych korzyści wynikających z posiadania strony internetowej. Prawdopodobnie okaże się pomocne, jeśli potrafisz konkretnie wyjaśnić swoją wizję strony internetowej. Powiedz im jasno, co będzie robiła strona internetowa, czy będzie przyjmować darowizny bezpośrednio w witrynie, czy też umożliwi zainteresowanym wolontariuszom przeszukiwanie kalendarza i rejestrację. Wyjaśnij procesy, które zaistnieją w witrynie internetowej, które zautomatyzują pracę, oraz istotne korzyści, jakie ta automatyzacja przyniesie Twojej organizacji non-profit.


Im bardziej szczegółowe informacje możesz przekazać, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ktoś uwierzy w Twoją wizję witryny i pomoże ją Tobie sfinansować.Przejdźmy teraz do pomysłów, jak faktycznie zebrać trochę pieniędzy na sfinansowanie stworzenia Twojej witryny.


 1. Spróbuj zdobyć darowiznę przez wyszukiwarkę internetową.

 2. Użyj swojej obecności w sieci.

 3. Zorganizuj wydarzenie poświęcone finansowaniu Twojej nowej witryny.

 4. Indywidualnie podejdź do poszczególnych dawców.

 5. Złóż wniosek o dofinansowanie.

 6. Zwróć się bezpośrednio do członków swojego zarządu.

 7. Podejdź do lokalnej firmy.


1. Spróbuj zdobyć darowiznę przez wyszukiwarkę internetową


Proponuję rozpocząć od wyszukiwania lokalnego w wybranej wyszukiwarce. Wpisz coś w rodzaju „Projektowanie stron www TWOJE MIASTO” i zobacz, co się pojawi. Niektóre firmy reklamują określony program, który oferują lokalnym organizacjom non-profit. Inni będą mieli po prostu formularz kontaktowy, który możesz przesłać z zapytaniem, czy mają jakieś oferty dla organizacji non-profit. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie pracy z lokalnymi firmami, ponieważ istnieje większa szansa, że w przeszłości o Tobie słyszały lub współpracowały i Twoja organizacja non-profit jest im znana.


Jeśli masz szczęście otrzymać darowiznę w postaci witryny internetowej, pamiętaj, że szukasz wysokiej jakości witryny, która przyniesie korzyści Twojej organizacji non-profit. Wadą podarowanej witryny internetowej jest ryzyko, że po przekazaniu jej Tobie, zostaniesz z nią sam, ponieważ firma zajmująca się projektowaniem stron internetowych obsługuje tylko swoich płatnych klientów. Aby jak najbardziej uniknąć takiej sytuacji, wypróbuj następujące rozwiązania:


 • Zapytaj o harmonogram, który zawiera szczegóły dotyczące całego projektu, w tym datę rozpoczęcia.


 • Poproś o szczegółowy zakres prac, który możesz podpisać i który określa, co będzie zawierać strona internetowa.


 • Jeśli zakres darowanej pracy nie odpowiada Twoim potrzebom, zapytaj, czy możesz zapłacić za dodatkowe elementy, prócz bazowej darowizny.


 • Zapytaj firmę, zajmującą się projektowaniem stron internetowych, w jaki sposób radzi sobie z wygenerowaniem czasu na zaprojektowanie Twojej strony internetowej z całą swoją pozostałą pracą. Zapytaj również, jak różni się proces w Twoim projekcie od typowego płatnego projektu.


 • Bądź miły/miła, ale pociągaj ich do odpowiedzialności za spełnienie warunków (zarówno pod względem zakresu, jak i harmonogramu), które szczegółowo opisali na początku projektu.


Ale nie martw się, jeśli nie możesz otrzymać darowizny z wyszukiwarki internetowej, nadal istnieją opcje, które możesz wykorzystać.


2. Użyj swojej obecności w sieci


Jeśli jesteś w sytuacji, w której musisz zebrać fundusze, aby rozpocząć projekt strony internetowej, zastanów się, jak strategicznie wykorzystać swoją obecność w sieci. A Twoja obecność w sieci, to każdy sposób reprezentowania Twojej organizacji non-profit w Internecie i może obejmować:


 • Twoja obecna witryna, którą chcesz zmienić.


 • Konta skonfigurowane w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest czy Youtube.


 • Twój biuletyn e-mailowy.


 • Konta, którymi zarządzasz w witrynach takich jak Google Moja Firma lub Bing czy Yelp.


 • Ogłoszenia dla Twojej organizacji non-profit w witrynach innych firm, takich jak www.ngo.pl.


Ponieważ obecność w sieci każdego użytkownika jest inna, nie ma uniwersalnego sposobu wykorzystania jej podczas pozyskiwania funduszy na nową witrynę. Ale oto kilka sugestii, które mogą okazać się przydatne lub przynajmniej skłonić Ciebie do pomyślenia, jak zastosować je do Twojej obecności w sieci.


Opublikuj swoje ogłoszenie w celu zebrania funduszy w swojej obecnej witrynie


Jeśli masz aktualną witrynę internetową, w której możesz wprowadzać zmiany, utworzenie wyróżniającej się strony (strona docelowa/landing page) związanej ze zbieraniem funduszy w celu utworzenia nowej witryny, może być bardzo pomocne. Może to przynieść organizacji wiele korzyści, w tym:


 • Pomoc rozpowszechnianiu informacji - Nie ma mowy, aby ludzie dorzucili się do projektu strony, jeśli im tego nie powiesz.


 • Scentralizowane miejsce informacyjne - jeśli możesz utworzyć stronę ze szczegółami dotyczącymi projektu, możesz wysłać wszystkich zainteresowanych w jedno miejsce. Na przykład, jeśli piszesz na Facebooku lub Twitterze o swoich wysiłkach związanych ze zbieraniem funduszy. Marzeniem byłoby mieć taką stronę ze szczegółami o projekcie, do której konsekwentnie możesz przekierowywać ruch za pomocą linków.


 • Przedstaw swoje zmiany - strona w Twojej obecnej witrynie to świetne miejsce, w którym możesz się odnieść do siebie, wskazując zmiany, które chcesz wprowadzić, oraz sposób, w jaki te zmiany poprawią zdolność organizacji non-profit do wypełniania jej misji. Możesz nawet delikatnie żartować na temat części swojej obecnej witryny, która szczególnie wymaga poprawy. Żartowanie z siebie może być świetnym sposobem na nawiązanie kontaktu z darczyńcą.


 • Daj konkretne sposoby wsparcia - możesz dołączyć szczegółowe informacje o tym, jak się zaangażować, jeśli ktoś jest zainteresowany. Powinieneś podać wszystkie odpowiednie linki do miejsc, które ktoś może polecić, a także aktywny numer telefonu, pod który można zadzwonić. Możesz także wysłać osoby, które mają więcej pytań, do formularza kontaktowego lub do konkretnej dyskusji na swojej stronie na Facebooku. Ułatw kontakt z Tobą najlepiej i najszerzej jak tylko potrafisz. Powiedz wszystkim co robisz.


Skonfiguruj stronę darowizn


Jeśli Twoja organizacja non-profit nie ma obecnie możliwości przyjmowania darowizn przez Internet, teraz jest świetny moment, aby ją skonfigurować. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Jeśli Twoja aktualna witryna zapewnia elastyczność dodawania tej funkcji, jest to idealne rozwiązanie. Ale jeśli musisz wysłać potencjalnych darczyńców do witryny innej firmy, to też jest w porządku.


Dołącz informacje do biuletynu e-mail (newsletter)


Biuletyny e-mailowe mogą być dla organizacji non-profit niezwykle skutecznym sposobem na nawiązanie kontaktu z potencjalnymi darczyńcami. Jeśli masz możliwość wysyłania maili masowych i posiadasz bazę danych, upewnij się, że skutecznie ją wykorzystujesz do rozpowszechniania informacji o swoim nowym projekcie strony internetowej. Niech to będzie wiodąca historia. Niech to będzie przejrzyste. Dołącz wszystkie odpowiednie linki i informacje o darowiznach, aby osoby zainteresowane nie musiały szukać. Jeśli utworzyłeś stronę informacyjną w swojej bieżącej witrynie, również do niej prześlij link.


Użyj swojej obecności w mediach społecznościowych


Jeśli jesteś w mediach społecznościowych, może to być świetnym atutem do pozyskiwania funduszy. Zanim jednak zaczniesz wysyłać wiadomość na temat projektu strony internetowej, poświęć chwilę na refleksję. Absolutnie nie chcesz zacząć spamować swoich obserwujących. Chcesz, żeby Ciebie wspierali, a nie denerwowali. Zastanów się, co chcesz osiągnąć, wysyłając wiadomość do swoich obserwujących.


 • Czy chcesz, aby faktycznie przekazali darowiznę? - Wyślij ich na swoją stronę darowizn.


 • Czy chcesz, aby odwiedzili Twoją aktualną witrynę, aby dowiedzieć się więcej? - Wyraźnie powinieneś/powinnaś wysyłać ich do swojej obecnej strony internetowej.


 • Czy chcesz, aby pomogli w rozpowszechnianiu informacji? - Poproś obserwujących o udostępnienie Twojego projektu zbierania funduszy.

I nie zapominaj, że nadal musisz udostępniać treści, które zwykle udostępniasz. Dobrze jest dołączyć wezwanie o pomoc do niektórych wiadomości, ale pamiętaj, że Twoi obserwatorzy mają co do Ciebie oczekiwania oparte na podstawie Twoich przeszłych działaniach. Ostatnią rzeczą, którą pragniesz, aby się stała, to jest Twoja irytacja. Marketing nie lubi pośpiechu.


Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z mediów społecznościowych, nadal może to zapewnić Tobie ogromną wartość. Ale będziesz musiał/musiała skupić się na budowaniu relacji, ponieważ nie będziesz miał/miała początkowego zaplecza, którego mógłbyś/mogłabyś użyć. Zamiast tego poświęć czas i wysiłek na budowanie swojej osobowości w mediach społecznościowych, udostępniając treści i łącząc się z odpowiednimi osobami. Możesz dołączyć wezwanie o pomoc przy projekcie strony internetowej, ale pamiętaj, że łączysz się również z osobami, z którymi będziesz utrzymywać relacje jeszcze długo po uruchomieniu nowej witryny. Dlatego nie irytuj się.


3. Zorganizuj wydarzenie poświęcone finansowaniu Twojej nowej witryny


Ukierunkowane wydarzenia związane ze zbieraniem funduszy mogą być bardzo udane. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy ludzie przekazują darowizny na jakiś cel, lubią wiedzieć, na co idą ich pieniądze. W rzeczywistości badanie motywacji darczyńców o dużej wartości netto wykazało, że 72,4% tych darczyńców „daje, jeśli wierzy, że ich dar może coś zmienić”. Twoim zadaniem jest pokazanie potencjalnym darczyńcom, jak ich darowizna wpłynie na Twoją organizację non-profit, a ostatecznie na społeczność, której dotyczy Twoja misja. Chociaż szczegóły rodzaju wydarzenia będą się różnić, w zależności od Twojej organizacji, ukierunkowane wydarzenie zbierania funduszy, może być korzystne dla sfinansowania nowej witryny.


4. Indywidualnie podejdź do poszczególnych dawców


Przed tą sugestią powiem, że Twoja umiejętność skontaktowania się z indywidualnymi darczyńcami w sprawie finansowania projektu witryny internetowej jest całkowicie zależna od relacji, jakie nawiązałeś/nawiązałaś z tymi darczyńcami. Jeśli nie utrzymujesz z nimi aktywnych relacji, skontaktowanie się z indywidualnym darczyńcą może w przyszłości zniechęcić ich do przekazywania darowizn na Twoją potrzebę.


Jeśli utrzymujesz silne relacje z darczyńcami, może to być dla Ciebie ogromne źródło finansowania projektu strony internetowej. Oczywiście niektórzy darczyńcy będą dużo bardziej otwarci na finansowanie tego rodzaju projektów. Proponuję zacząć od darczyńców, których uważasz, że są bardziej obeznani z technologią, ponieważ są bardziej skłonni w pełni zrozumieć potencjalne korzyści nowej witryny i postrzegać ją jako inwestycję, a nie wydatek.


Jak wspomniałem powyżej, niezależnie od tego, do kogo się zwracasz, proponuję skorzystać z niektórych punktów przedstawionych w pierwszej części tego artykułu.


5. Złóż wniosek o dofinansowanie


Choć często są bardziej restrykcyjne niż wiele innych źródeł finansowania, warto rozważyć dotacje, jeśli chodzi o finansowanie projektu strony internetowej. Dostępnych jest wiele różnych dotacji, które są przyznawane w celu wspierania budowania wydajności organizacji i działań wspierających. Chociaż prawdopodobnie wiesz o wiele więcej niż ja, jeśli chodzi o znajdowanie odpowiednich dotacji, pamiętaj, aby zaprezentować nową witrynę pod kątem konkretnych korzyści, jakie przyniesie ona Twojej organizacji non-profit. Im bardziej konkretne korzyści uzyskasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że dostarczysz przekonujący argument na poparcie potrzeby nowej witryny internetowej.


6. Odwołaj się bezpośrednio do członków swojego zarządu


Spróbuj, bo może okazać się, że będą pomocni, jeśli chodzi o finansowanie projektu, takiego jak stworzenie nowej strony internetowej. Są już głęboko zaangażowani i zainwestowali w sukces Twojej organizacji. Jeśli potrafisz stworzyć przekonującą narrację wokół potrzeby nowej strony internetowej, mogą ją sfinansować samodzielnie lub skontaktować Ciebie z osobami, które mogą być otwarte na finansowanie takiego projektu.


7. Podejdź do lokalnej firmy


Istnieje duża szansa, że Twoja organizacja non-profit rozwinęła przez lata relacje z członkami lokalnej społeczności biznesowej. Może to być okazja do odwołania się do osób, które Twoim zdaniem mogą być otwarte na wsparcie Twojego projektu strony internetowej.


W zamian za sfinansowanie strony, możesz umieścić w stopce wiadomość: „Nasza strona internetowa powstała dzięki hojnemu wsparciu firmy X” z linkiem do jej strony. Dostają dobry PR (i trochę wartości SEO), a Ty otrzymujesz nową stronę internetową. Jeśli możesz znaleźć odpowiedniego partnera, może to być dobra sytuacja dla was obojga.


I na koniec powodzenia. Początkowo finansowanie strony internetowej może być trudne, ale wysiłek jaki włożysz dla Twojej organizacji non-profit i Twojej sprawy, na dłuższą metę, są tego warte.


 Comments


Chcesz więcej treści od zespołu 3Art?

Dołącz do naszego NIECHCIANEGO MAILA (jest fajniejszy niż się wydaje, obiecujemy).

Dziękuję za zaufanie!

bottom of page