top of page

“Tworzenie Społeczności Online: Jak Chronić Markę i Rozwijać Ją w Długoterminowej Perspektywie”

W naszym życiu wszyscy jesteśmy częścią różnych społeczności, niezależnie od tego, czy to rodzina, sąsiedztwo czy miejsce pracy. Te silne relacje rozwijają się, gdy przynoszą obopólne korzyści.
Dzisiejsze społeczności internetowe pozwalają firmom włączyć się w to równanie i zapewnić konsumentom takie same poczucie więzi. Każda firma musi zaplanować, jak stworzyć stronę internetową i zbudować obecność w mediach społecznościowych. Jednocześnie może wykorzystać te platformy jako miejsce spotkań osób zainteresowanych ich marką.


W tym artykule skupię się na wszystkich niezbędnych krokach tworzenia społeczności online wokół Twojej marki, od znalezienia odpowiedniej niszy po stworzenie wygodnej przestrzeni dla wszystkich członków grupy.


Czym jest społeczność internetowa?


Społeczność internetowa to grupa osób, których członkowie są połączeni wspólnym interesem lub celem, komunikują się ze sobą za pośrednictwem platformy internetowej. Dla wielu osób bycie częścią społeczności internetowej może wydawać się okazją do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi, współpracownikami, a nawet rodziną.


Tak naprawdę prawdopodobnie już uczestniczysz w społecznościach internetowych, takich jak Instagram, Facebook, TikTok czy Twitter. Te publiczne sieci społecznościowe to tylko jeden z kilku rodzajów społeczności internetowych, co dowodzi, że istnieje wiele różnic w sposobie, w jaki decydujemy się na kontakt z innymi osobami o podobnych poglądach.


Druga forma społeczności internetowej to społeczność markowa. Dzięki niej firmy mogą skupiać ludzi wokół nadrzędnego tematu związanego z ich produktem lub usługą, niezależnie od tego, czy jest to wegańska żywność, fitness czy sztuka. Klienci mogą wzmocnić więź ze swoimi ulubionymi markami.


“Narzędzia społeczności Wix obejmują wszystko, czego potrzebujesz, od zarządzania zamówieniami, listami, generowania biuletynów, tworzenia bezpiecznego i interaktywnego forum obsługiwanego przez platformę blogową. Społeczność jest integralną częścią tego, co promujesz, a cennym zasobem jest posiadanie strony internetowej, na której klienci mogą kupować produkty i usługi, poznawać je i nawiązywać nowe kontakty z innymi rzemieślnikami i firmami.”

Tworzenie społeczności online wokół marki może przynieść wiele korzyści.


Oto kilka z nich:


 1. Budowanie zaufania i wiarygodności: Społeczność internetowa pozwala firmie nawiązać bezpośrednią komunikację z klientami. Dzięki temu firma może zdobyć najwyższy poziom zaufania konsumentów, rozumiejąc ich potrzeby i dotrzymując obietnic.

 2. Zwiększenie zaangażowania: Marka może nawiązać kontakt z odbiorcami na poziomie emocjonalnym. Przestrzenie konwersacyjne, takie jak społeczności internetowe, umożliwiają zbieranie informacji o docelowych odbiorcach i dostosowywanie działań marketingowych.

 3. Powiadomienia i alerty w czasie rzeczywistym: Dzięki platformom takim jak Wix, możesz bez wysiłku zaprosić swoją społeczność internetową do aplikacji mobilnej. Oferując wygodne i wciągające doświadczenia, aplikacje mobilne umożliwiają członkom społeczności nawiązywanie kontaktu ze swoją społecznością w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Natychmiastowa dostępność aplikacji zapewnia członkom społeczności możliwość pozostania w kontakcie i aktywności, przyczyniając się do ogólnej żywotności społeczności.

 4. Bezpłatna grupa fokusowa: Możesz prowadzić badania rynku za pośrednictwem swojej społeczności internetowej i zbierać opinie od jej członków. Dzięki tej bezpośredniej linii komunikacji możesz zadawać grupie konkretne pytania i prosić o opinie, preferencje lub pomysły na dowolny interesujący temat. Korzystając z ankiet i forów dyskusyjnych, będziesz mógł/mogła przeprowadzić badania jakościowe wśród wielu uczestników jednocześnie.

 5. Zwrot z inwestycji: Społeczności internetowe mogą prowadzić do wyższego zwrotu z inwestycji. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan pokazuje, że klienci są bardziej skłonni wydawać więcej po dołączeniu do społeczności internetowej firmy. Przyjrzyjmy się niedawnemu badaniu: Wix przeanalizował strony internetowe i odkrył, że strony posiadające społeczność internetową generują średnio 2x większy ruch niż strony bez niej. Co więcej, strony internetowe posiadające społeczność internetową mogą wygenerować 3 razy więcej przychodów. Społeczność internetowa sponsorowana przez firmę to doskonałe narzędzie do zwiększania przychodów.

 6. Obniżone koszty wsparcia: Posiadanie społeczności online może pomóc w zmniejszeniu liczby zgłoszeń do pomocy technicznej. W jednym studium przypadku firma zajmująca się oprogramowaniem odnotowała 28% spadek liczby zgłoszeń po uruchomieniu społeczności. Dzieje się tak dlatego, że klienci mogą znaleźć informacje, których szukają w społeczności internetowej i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

 7. Świadomość marki: Ze względu na charakter zamkniętego środowiska, członkowie Twojej społeczności będą skłonni rozpowszechniać informacje o marce, którą całym sercem wspierają i której ufają. Marketing szeptany oparty na osobistych rekomendacjach klientów jest niezwykle skuteczny, jeśli chodzi o poprawę sprzedaży.


Aby zbudować społeczność internetową, warto skupić się na kilku kluczowych krokach:


01. Znajdź niszę:

Wszystkie odnoszące sukcesy społeczności internetowe mają jedną wspólną cechę: są w stanie obsłużyć określoną niszę. Dzięki temu mogą wykazać się wiedzą specjalistyczną w swojej dziedzinie i zapewnić swoim członkom cenne treści. Przyjrzyj się swoim odbiorcom i zastanów się, jakie tematy są dla nich najbardziej odpowiednie, przydatne i angażujące.


Na przykład, jeśli prowadzisz firmę fitness, możesz skupić się na subniszach, takich jak planowanie treningu, ćwiczenia zwiększające metabolizm czy wskazówki dotyczące nawadniania.


02. Określ swój cel

Bez jasnego celu lub wizji Twoja społeczność nie będzie w stanie dać członkom prawdziwego powodu do przyłączenia się. Ludzie muszą wiedzieć, w co się angażują i czy ich udział przyniesie im korzyści.


Twoja społeczność internetowa jest zbudowana wokół Twojej marki, ale zastanów się: „Co mogę zaoferować ludziom, czego nikt inny nie może?” Na przykład, jeśli sprzedajesz kosmetyki, Twoim celem może być pomaganie członkom w odkrywaniu najlepszych wskazówek dotyczących makijażu, tak jak profesjonalista. W ten sposób nie tylko dostarczasz produkt, ale także zapewniasz klientom dostęp do cennego doświadczenia.


Nadszedł czas, aby spojrzeć wstecz na swoją misję lub wizję i przyjrzeć się podstawowym wartościom firmy. Niezależnie od tego, czy skupiamy się na różnorodności, doskonałości, kreatywności czy niezależności, możesz zastosować którąkolwiek z tych podstawowych zasad, aby kierować swoją społecznością w miarę jej rozwoju.Turysta w górach, na szlaku


03. Wybór Struktury Społeczności Internetowej:


Forum vs. Grupa

Istnieją dwa różne typy struktur społeczności internetowej: forum i grupa. Zanim podejmiesz decyzję, warto poznać zalety każdego z nich. Poniżej przedstawiamy zestawienie tego, czego można się spodziewać w przypadku obu opcji:


 1. Forum:

 • Przestrzeń dyskusji: Fora to miejsca, w których użytkownicy mogą prowadzić rozmowy na różne tematy.

 • Lepsza organizacja: Posty są podzielone na kategorie, ułatwiając użytkownikom wyszukiwanie według określonego tematu.

 • Kontakt i pomysły: Dodając Forum Wix do witryny swojej firmy, możesz tworzyć kategorie, umożliwiając członkom łatwiejsze znajdowanie potrzebnych informacji. Daje to także możliwość nawiązania kontaktu między użytkownikami i porównywania pomysłów.

 1. Grupa:

 • Osobiste doświadczenia: Grupy mogą być bardziej osobiste niż fora.

 • Multimedialność: Oprócz pisania postów, członkowie mogą przesyłać własne zdjęcia i filmy, co sprawia, że forma komunikacji jest bardziej różnorodna.

 • Znaczniki i podgrupy: Członkowie mogą przypisywać znaczniki do swoich postów, ułatwiając innym ich znalezienie. Dodatkowo mogą tworzyć własne podgrupy w ramach szerszej społeczności, co pozwala im zawęzić zakres konkretnych kwestii i zwiększyć ogólne zaangażowanie.

 • Możliwość zarabiania: Dzięki Wix właściciele grup mogą również zarabiać na swoich grupach, wymagając planu subskrypcji lub innego planu cenowego, aby uzyskać dostęp do ekskluzywnej społeczności.


Pamiętaj, że wybór zależy od specyfiki Twojej społeczności i celów, jakie chcesz osiągnąć. Obie opcje mają swoje zalety, więc warto dokładnie przemyśleć, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom.


Warto wziąć to pod uwagę: Przed dołączeniem do Grup Wix, sprawdź potencjalnych członków!

Wprowadź pytania, na które potencjalni członkowie będą musieli odpowiedzieć, gdy poproszą o dołączenie do Twojej witryny Wix. To pozwoli Tobie lepiej poznać ich i ocenić, czy są zgodni z zasadami i normami Twojej społeczności. Akceptuj tylko te osoby, które wyrażą zgodę na przestrzeganie ustalonych reguł.


Pamiętaj, że kontrola i selekcja członków to ważny krok w utrzymaniu jakości i atmosfery Twojej społeczności online.


04. Budowanie Profilu Członka w Społeczności Internetowej

Twoi członkowie pomogą Tobie zdefiniować społeczność internetową. Aby to osiągnąć, musisz zrozumieć, do kogo chcesz dotrzeć. Tworzenie profilu członkowskiego pozwoli Tobie lepiej zorientować się, komu Twoja społeczność powinna służyć, co z kolei umożliwi dostarczenie cennych doświadczeń.


Oto kilka kroków, które pomogą Tobie w budowaniu profilu członka:


 1. Demografia:

 • Zastanów się, jakie grupy ludzi chciałbyś przyciągnąć. Czy Twoi potencjalni członkowie to kobiety, mężczyźni, czy obie płcie? Gdzie geograficznie się znajdują? Pamiętaj, że różne grupy mogą mieć różne oczekiwania i potrzeby.

 1. Zrozumienie potrzeb:

 • Poznaj, czego oczekują Twoi potencjalni członkowie. Czy są to osoby poszukujące wiedzy, wsparcia, rozrywki czy czegoś innego? Im lepiej zrozumiesz ich potrzeby, tym skuteczniej dostosujesz swoją społeczność.

 1. Strategie zaangażowania:

 • Po uzyskaniu wglądu w swoich członków, opracuj strategie zaangażowania. To pozwoli wszystkim w Twojej społeczności pozostać na tej samej stronie. Ustal podstawowe zasady, które umożliwią uczestnikom okazywanie sobie wzajemnego szacunku.

 • Monitoruj treści, aby były dokładne, zrozumiałe i bezstronne. To kluczowe dla utrzymania jakości i atmosfery Twojej społeczności online.


Pamiętaj, że budowanie profilu członka to proces dynamiczny. Regularnie analizuj i dostosowuj swoje działania, aby spełniać oczekiwania swoich członków.


05. Tworzenie Wytycznych dla Twojej Społeczności Internetowej

Twoja społeczność internetowa jest integralną częścią wizerunku Twojej firmy. Podobnie jak każdy inny aspekt marki, musisz chronić swoją społeczność, stosując wytyczne, które pomogą utrzymać jej jakość i wartości. Członkowie powinni czuć się bezpieczni, szanowani i mile widziani przez cały czas.


Oto kilka kroków, które pomogą Tobie w tworzeniu wytycznych:


 1. Definiowanie zasad:

 • Określ podstawowe zasady dotyczące języka i zachowania. Wytyczne powinny precyzyjnie określać, co jest akceptowalne, a co nie.

 • Warto uwzględnić kwestie takie jak szacunek, tolerancja, brak hejtu oraz zakazane treści.

 1. Konsekwencje:

 • Rozważ dodanie konsekwencji za łamanie zasad. To może obejmować ostrzeżenia, czasowe blokady lub nawet wykluczenie z społeczności w przypadku poważnych naruszeń.

 1. Widoczność zasad:

 • Umieść wytyczne w widocznym miejscu na swoim forum lub stronie grupy. Możesz przypiąć je na górze, aby były łatwo dostępne dla wszystkich członków.

 • Alternatywnie, dodaj reguły do sekcji “Informacje”, gdzie będą widoczne dla nowych i obecnych użytkowników.


Pamiętaj, że wytyczne to dynamiczny dokument. Regularnie przeglądaj je i dostosowuj do zmieniających się potrzeb społeczności, aby utrzymać poziom jakości i atmosferę Twojej społeczności online.


06. Konfiguracja Zarządzania Społecznością Internetową

Aby efektywnie zarządzać tętniącą życiem społecznością internetową, musisz odpowiednio skonfigurować procesy za kulisami. Założenie i utrzymanie społeczności wymaga zaangażowania, ale z biegiem czasu Twoi członkowie nabiorą pewności siebie i zaangażują się bardziej, tworząc własne posty i odpowiadając sobie nawzajem na pytania.


Oto kilka kroków, które pomogą Tobie w konfiguracji zarządzania:


 1. Role Moderatorów i Administratorów:

 • Zdefiniuj role moderatorów i administratorów. Osoby te pomogą Tobie zachować integralność społeczności i zachęcą jej członków do aktywnego uczestnictwa.

 • Moderatorzy są odpowiedzialni za moderowanie treści, odpowiadanie na komentarze i pomaganie nowym członkom w poczuciu się mile widzianym.

 • Administratorzy mają szersze uprawnienia, takie jak przenoszenie postów między kategoriami, przypinanie ważnych treści i zarządzanie członkami.

 1. Moderatorzy na Forum:

 • Na forum możesz przypisać status moderatora dowolnemu członkowi. Wybierz osobę z dobrym osądem i intuicją społeczną.

 • Moderatorzy mogą usuwać i wyłączać możliwość komentowania postów, przenosić posty między kategoriami oraz pomagać w odpowiadaniu na pytania.

 • Motywuj i nagradzaj aktywnych członków za ich zaangażowanie, np. poprzez niestandardowe odznaki członkowskie.

 1. Administratorzy w Grupie:

 • W przypadku grupy wyznacz członka, który będzie pełnił funkcję administratora. To powinna być osoba, której ufasz i która ma odpowiednie referencje.

 • Administratorzy mogą moderować dyskusje, przypinać posty, zatwierdzać prośby o nowych członków oraz odwoływać członkostwo.

 1. Komunikacja i Mobilność:

 • Pozostań w kontakcie ze swoją społecznością online. Wykorzystaj aplikację Wix Owner, aby zapraszać ludzi do swojej przestrzeni społecznościowej.

 • Udostępnij swoją społeczność także na urządzeniach mobilnych za pomocą aplikacji Spaces by Wix.


Pamiętaj, że zarządzanie społecznością to proces ciągły. Regularnie analizuj działania, dostosowuj strategie i dbaj o jakość interakcji w Twojej społeczności.Forum internetowe lub czat na temat budowania społeczności


07. Dodawanie Obszaru Członków do Twojej Społeczności Internetowej

Aby jeszcze bardziej wzmocnić ducha społeczności, rozważ dodanie obszaru dla członków na swojej witrynie. Dzięki temu członkowie będą mieli własne konta i możliwość komunikacji między sobą.


Oto kilka korzyści związanych z tym rozwiązaniem:


 1. Prywatne Wiadomości:

 • Członkowie będą mogli wysyłać sobie prywatne wiadomości. To ułatwi komunikację i pozwoli na rozmowy jeden na jeden. Strona Profilowa:

 • Każdy członek otrzyma własną stronę profilową. Będą mogli śledzić swoje interakcje na platformie, takie jak komentarze, posty czy polubienia.

 • Dzięki stronie profilowej będą mogli także sprawdzać, którzy członkowie ich obserwują.

 1. Ustawienia Czatu:

 • Skorzystaj z ustawień czatu dla członków. To pozwoli dostosować komunikację do potrzeb społeczności.

 • Wyspecjalizowane opcje czatu pomogą wzmocnić więzi między członkami i zachęcić ich do aktywnego uczestnictwa.


Pamiętaj, że obszar dla członków to doskonałe narzędzie do budowania więzi i zaangażowania wokół Twojej marki.


08. Wybór Ustawień Prywatności dla Twojej Społeczności Internetowej

W tym momencie musisz podjąć ważną decyzję dotyczącą kierunku rozwoju swojej społeczności. Wybór ustawień prywatności ma kluczowe znaczenie dla doświadczenia członków Twojej społeczności.


Oto kilka opcji, które możesz rozważyć:


 1. Publiczna Społeczność:

 • Społeczność jest otwarta dla wszystkich. Każdy może przeglądać treści, dołączyć i uczestniczyć.

 • To dobry wybór, jeśli chcesz zwiększyć widoczność swojej marki i przyciągnąć nowych członków.

 1. Prywatna Społeczność:

 • Dostęp do społeczności jest ograniczony. Członkowie muszą się zarejestrować lub otrzymać zaproszenie.

 • To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz stworzyć bardziej intymne środowisko, w którym członkowie mogą dzielić się ekskluzywnymi treściami.

 1. Mieszane Ustawienia:

 • Możesz połączyć obie opcje. Na przykład, większość treści może być publiczna, ale pewne sekcje lub grupy są dostępne tylko dla członków.


Pamiętaj, że wybór zależy od specyfiki Twojej społeczności i celów, jakie chcesz osiągnąć. Bez względu na to, jakie ustawienia wybierzesz, dbaj o uczciwość, szacunek i bezpieczeństwo wszystkich członków.


09. Tworzenie Pierwszego Posta w Społeczności Internetowej

Kiedy piszesz swój pierwszy post (i przyszłe posty), zawsze pamiętaj o swoich odbiorcach. Zastanów się nad ich potrzebami, zainteresowaniami, obawami i tym, co sprawia, że angażują się w społeczność. To pomoże Tobie opracować tematy, które nie tylko ich zainteresują, ale także będą oryginalne i spełnią ich oczekiwania.


Oto kilka wskazówek, jak stworzyć świetny post w społeczności internetowej:


 1. Opisowy Tytuł:

 • Mocny nagłówek przyciągnie uwagę czytelników i skłoni ich do kliknięcia.

 • Upewnij się, że tytuł jest opisowy i zwięzły.

 1. Formatowanie:

 • Podziel dłuższe posty na sekcje, używając list punktowanych lub numerowanych.

 • Sprawdź rozmiar czcionki, kolory i typografię, aby całość była spójna.

 • Przed publikacją sprawdź treść pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych.

 1. Elementy Wizualne:

 • Dodaj grafiki, zdjęcia lub inne elementy wizualne. To przyciągnie uwagę czytelników i sprawi, że post będzie bardziej atrakcyjny.

 • Pamiętaj, że ludzie często chętniej udostępniają treści wizualne.

 1. Używaj Tagów:

 • Tagi pomogą czytelnikom znaleźć powiązane treści.

 • Administratorzy mogą także korzystać z tagów, aby śledzić popularne tematy w społeczności.

 1. Wybór Kategorii:

 • Publikuj posty we właściwej kategorii. To ułatwi czytelnikom znalezienie interesujących ich treści.


Pamiętaj, że tworzenie postów to proces, który można ciągle doskonalić. Bądź aktywny w swojej społeczności, odpowiadaj na komentarze i rozwijaj swoje umiejętności pisarskie.


10. Organizowanie Wydarzeń w Społeczności Internetowej

Oprócz angażowania członków na forum internetowym, warto zastanowić się nad organizacją wydarzeń, które wzbudzą zainteresowanie społeczności.


Oto kilka korzyści związanych z organizacją wydarzeń:


 1. Budowanie Relacji:

 • Wydarzenia pozwalają członkom nawiązywać kontakty i budować relacje.

 • To doskonała okazja do interakcji i wymiany pomysłów.

 1. Wspólne Dzielenie się Wiedzą:

 • Poprzez warsztaty, seminaria i dyskusje panelowe, członkowie mogą uczyć się od siebie nawzajem.

 • Wydarzenia to świetny sposób na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

 1. Wyróżnienie Osiągnięć:

 • Organizuj imprezy na zakończenie roku lub ceremonie wręczenia nagród.

 • To motywuje członków i dodaje energii całej społeczności.

 1. Wzbudzaj Emocje i Dynamikę w Społeczności

Organizując wydarzenia online, myśl o nich jak o dużych imprezach, na które wszyscy nie mogą się doczekać. Wywołaj szum, który utrzyma społeczność tętniącą życiem.


Oto dlaczego warto:


 1. Aktywne Uczestnictwo:

 • Wydarzenia pobudzają aktywne uczestnictwo członków.

 • To doskonała okazja do interakcji, wymiany pomysłów i budowania więzi.

 1. Reputacja Społeczności:

 • Wydarzenia zwiększają widoczność Twojej społeczności na kluczowych rynkach.

 • Przyciągaj nowych członków, partnerów i sponsorów, budując jednocześnie reputację społeczności jako zaufanego i cennego zasobu.


Pamiętaj, że wydarzenia to doskonały sposób na wzmocnienie więzi i zaangażowanie wokół Twojej marki.


Zarabianie na Społeczności Internetowej


Oferuj dostęp do swojej społeczności poprzez plany subskrypcji.

Twoi najbardziej oddani fani będą chcieli zapłacić, aby uzyskać dostęp do większej ilości Twoich cennych treści. Oferując plan cenowy, możesz zarabiać na swojej grupie i zapewnić członkom swojej społeczności wrażenia przypominające VIP. Pomyśl o tym jako o przyznaniu wyłącznego dostępu do funkcji i treści premium, które wykraczają poza standardową ofertę. Twórz różnorodne pakiety cenowe, dając swoim członkom możliwość wyboru i dostosowania ich usług w oparciu o ich preferencje i potrzeby. Takie podejście nie tylko pozwala generować przychody, ale także zwiększa poczucie ekskluzywności i wartości, dzięki czemu Twoja społeczność internetowa jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla Twoich pełnych pasji i oddanych zwolenników.


Sprzedawaj towary swojej społeczności za pośrednictwem sklepu internetowego.

Możesz projektować markowe produkty, takie jak koszulki, torby i kubki, które przypadną do gustu Twoim członkom.


Pobieraj opłatę za wstęp na imprezy grupowe i spotkania.

Zapraszaj członków do udziału w spotkaniach za niewielką opłatą. Pamiętaj, aby uzasadnić ten koszt, podając członkom ważny powód do uczestnictwa. Czy będziesz miał gościa? Czy Twoje wydarzenie będzie obejmować bezpłatne jedzenie i rozrywkę? Spraw, aby oferta była kusząca i odpowiadała interesom wyrażanym przez członków.Hasło motywacyjne


Przykłady Społeczności Internetowych


 1. Airbnb:

 • Liczący ponad milion członków Airbnb dzieli się wiedzą na temat hostingu, od porad i wskazówek po bardziej techniczne kwestie związane z platformą.

 • Społeczność pomaga lokalnym gospodarzom nawiązywać kontakty, organizuje spotkania i zachęca do dzielenia się historiami.

 1. Doradca Podróży (Trip Advisor):

 • To jedna z najpopularniejszych społeczności podróżniczych w Internecie.

 • Oferuje odpowiednie tematy w zależności od miejsca docelowego.

 • Udziela pomocy technicznej i zawiera ekskluzywne korzyści dla płacących członków.

 1. HP:

 • Społeczność internetowa firmy Hewlett-Packard Company.

 • Liczy ponad 3 miliony członków.

 • Organizuje spotkania z udziałem ekspertów i udostępnia zdjęcia z wydarzeń.

 1. Visa:

 • Społeczność internetowa Visa oferuje tematy społeczności, pytania i odpowiedzi oraz seminaria internetowe.

 • Użytkownicy mogą korzystać z różnych funkcji po zaakceptowaniu plików cookie.

Comments


Chcesz więcej treści od zespołu 3Art?

Dołącz do naszego NIECHCIANEGO MAILA (jest fajniejszy niż się wydaje, obiecujemy).

Dziękuję za zaufanie!

bottom of page